Preťažovanie prívesných vozíkov a jeho následky
Blog, 19.12.2021, Autor: Adam Smrek
Každý z nás si rád ušetrí kúsok cesty. Či už vo forme úspory času alebo úspory pohonných hmôt. Aj preto určite radi využívate prívesné vozíky, vďaka ktorým dokáže vaše auto uviesť oveľa viac. Neraz som videl odstavený prívesný vozík na krajnici so zlomenou nápravou. Prečo je tomu tak?
Je preťažovanie prívesného vozíka problém?
Ako som spomínal vyššie, drobné preťaženie nie je problém, nakolko všetky časti prívesného vozíka sú jemne predimenzované. Pri väčšom preťažení však môžu trpieť nielen mechanické súčasti ako sú ložiská, pneumatiky, guľový záves či tlmiče a pružiny ak je nimi vozík vybavený, ale aj pevné súčasti akými je aj torzná tyč, nosný rám, preglejka (podlaha) alebo aj bočnice.
Následky preťaženia
V tom lepšom prípade sa pri preťažení poškodia menej dôležité časti ako sú napr. bočnice. V tom horšom, bude poškodený nosný rám, guľový záves alebo samotná náprava, vďaka čomu sa stane vozík nepoužiteľným. Oprava takéhoto poškodenia sa môže pohybova od desiatok až po stovky eur. Ak máte prívesný vozík v osobnom vlastnícve ste v určitej výhode. Môžete sa rozhodnúť či pôjdete do nákladnej opravy, prípadne ho vymeníte za nový alebo si poviete, že si vozík radšej požičiate.
Prívesný vozík dokáže uviesť aj slona, no je potrebné na to zvoliť vhodný vozík, pričom aj menší vozík môže uviesť slona, avšak nie dvoch.
Ako sa vyvarovať problémom a prípadným opravám?
Je to úplne jednoduché. Stačí nepreťažovať prívesný vozík 🙂. Aj keď nemáte možnosť odvážiť náklad, stačí sa pri nakladaní občas pozrieť na vozík ako "si sadol". Už letmý pohľad vám napovie, či môžete nakladať ďalej.
Rozumieme že naše vozíky maju slúžiť vám a nie vy prenajatým vozíkom, no chceli by sme vás požiadať aby ste vozíky nepreťažovali. Radi by sme naše služby ponúkli opäť nielen vám ale aj iným zákazníkom.